Neohodnoceno

Gabriel García, Marquez - Podzim patriarchy

První vydání česky, 184 s., bar. obr., Praha 2017, ISBN 978-80-86587-56-1

 

Rok vydání / 2017

Jazyk / český

Počet stránek / 184

Vazba / pevná, vázaná

Nakladatel / Nakladatelství Vltavín ve spolupráci s Galerií Mona Lisa 

Grafický design / Bohumil Golda

Ilustrace / Boris Jirků

Redakce / Libor Grónský, Robert Hedervári, Jan Chaloupek

Tisk / Libertas a.s., Praha

DTP zpracování / Růžolící dchrochtík společnost s.r.o.

Skladem
Kód: 311
960 Kč
Kategorie: Knihy

Jedinečná kniha plná ilustraci od Borise Jirků, při jejichž tvorbě se inspiroval pobytem ve městečku Lídice v Brazílii - kde byl dopaden boss mafie Escóbar. Při svém objevování zde nalezl soubor kreseb, které už dávno podlehly zubu času a u kterých se později zjistilo, že jsou to díla Ignacia de la Bareho, jednoho z krutých hrdinů románu Podzim patriarchy. Tato absolutně nepředvídatelná náhoda Borise Jirků vedla k inspiraci při vytváření ilustrací doplňující tuto publikaci…

 

Téma samozvaného diktátora je pro latinskoamerickou literaturu poměrně typické, dokonce až obsedantní, a objevuje se v řadě děl. Zatímco jiní autoři volí přesný dobový rámec, García Márquez zpracoval látku po svém a jinak: zamířil k parodii a satiře. Charakteristický styl vyprávění, příznačný pro Sto roků samoty, je zúžen na několik bizarních motivů ze života dosazeného tyrana. Spisovatel překvapuje až hypertrofií obrazů a scén, kdy se ve stále nových obměnách kupí obludné fikce, krouživými pohyby děje a anachronismy je popírán lineární čas, kdy se logika jeví jako naprosto nepotřebná a skutečnost je obrazně řečeno trhána na kusy. Autor místo klasické přímé řeči přechází z jedné osoby na druhou, splétá postavu vypravěče s jednajícími osobami, a vytváří tak podivuhodný obraz „reality“. Skvěle se mu daří zkomponovat rekviem nad figurou jednoho samovládce. Zároveň Márquez nastoluje otázku moci obecně, v románu zaznívá i rozměr existenciální a v neposlední řadě zde hrají svou roli symbolika a motivy smrti, charakteristické pro období barokní.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení